Drodzy studenci,


Po wielu latach nauki coś się dla Was zaraz skończy. Traktujcie  ten koniec jako początek czegoś innego. Początek dojrzałego życia. Dla nas na Wydziale z Waszym odejściem też coś się kończy. Jesteście ostatnim rocznikiem na Wydziale studiującym w trybie 5letnich studiów magisterskich. 
 Zastanawiałem się co ja mam Wam powiedzieć.
Z pomocą przyszła mi, zawsze aktualna,  studencka skłonność do dobrej zabawy. Jak podają źródła Gaudeamus igitur, który za chwilę po raz ostatni w tak zacnych okolicznościach usłyszycie był pierwotnie pieśnią pohulankową śpiewaną przez studentów. Teraz Gaudeamus jest jednym z hymnów środowisk akademickich. W treści Gaudeamus zawarte jest prawie wszystko o czym chciałbym powiedzieć.
Oprócz uniwersalnych treści, które bardziej nawiązują do pierwotnego charakteru pieśni czyli:
Gaudeamus igitur, iuvenes dum sumus - Radujmy się więc, dopókiśmy młodzi, nawołujące do korzystania z życia póki czas. Czy moja ulubiona Vivant omnes virgines, faciles, formosæ  - Niechaj żyją wszystkie dziewczyny, przystępne, piękne, znajdziemy treści dla nas, środowiska akademickiego bardzo ważne.
Czasami patrząc na coś z bliska nie dostrzegamy całości. Pamiętajcie, kończycie jedną z najlepszych uczelni w regionie. Jako absolwenci również będziecie mieli wpływ na wartość dokumentu, który po obronie uzyskacie. Część z Was już pracuje, inni za chwilę rzucą się na rynek pracy. Gdziekolwiek będziecie pracować pamiętajcie, żeby w swoim własnym interesie pracować na i tak dobrą opinię o szkole, którą skończyliście.  W wielu rankingach uczelni jednym z ocenianych kryteriów jest opinia pracodawców. Zapewne też będziecie się cieszyli, kiedy wyrobicie sobie opinie, kiedy będą o Was mówili "to jest dla nas zbyt trudne. z tym poradzi sobie tylko Weronika, Justyna czy Łukasz – są po ekonomii na ZUT".

Kolejna bardzo ważna, strofa zaczyna się:
Vivat et res publica et qui, illam regit - Niechaj żyje i rzecz pospolita i ten, kto nią rządzi.
Nie będziemy narzekali.  Teraz Wy będziecie odpowiadali w części za to jak jest. Możecie zmieniać kraj zgodnie ze swoją najlepszą wiedzą.  Macie dług wobec osób, które z różnych powodów nie mogły studiować. Wy dzięki studiom zdobyliście wiedzę, umiejętność zadawania pytań i wnioskowania.
 Macie obowiązek wobec tych współobywateli bycia mądrymi i roztropnymi. Pewnie nie raz zapytają Was "magister/mistrzu  jak właściwie jest?" albo "magister/mistrzu, gdzie jest prawda?".  Powinniście starać się znaleźć odpowiedzi na te pytania. 
Odkrywajcie swoje talenty i je pomnażajcie. Dla dobra Rzeczypospolitej również.
Brakuje mi w Gaudeamus wiwatów na cześć Waszych rodziców. Być może jeszcze nie wszyscy jesteście już świadomi ile im zawdzięczacie, ale rozważcie to. Kiedy już będziecie to wiedzieli, będziecie też wiedzieli jak im podziękować.
Kończąc. Życzę Wam wytrwałości w bezwzględnym i harmonijnym dążeniu do szczęścia. Jeśli Wy będziecie szczęśliwi, my będziemy wspaniale żyli wśród ludzi szczęśliwych. 
 Vivat Academia, vivant professores